![]() ![]() ![]() |
Vazby se v Kevisu tvoří pomocí položek typu "vazba", které je třeba založit jak v návazné, tak zdrojové tabulce pro každou vazbu zvlášť. Lze tvořit vazby 1:1, 1:N, N:1 a M:N.
Příklad: Chcete vytvořit vazbu mezi tabulkami Budova - Místnost. Vazba bude 1:N, protože v našem modelovém případě bude každá budova mít víc místností, naopak každý místnost patří jen do jedné budovy. Postup 1. V tabulce Budova vytvořte položku typu "vazba" a nazvěte ji například Místnosti. 2. V tabulce Místnosti vytvořte položku Budovy.
3. Z rozbalovacího menu vyberte vazební položku z druhé tabulky (Evidence místností) a klikněte na tlačítko Nyní máte v tabulce Budov položku s Místnostmi, u které je aktivní tlačítko
4. Z položky "typ vazby" - vyberte typ vazby (1:N). 5. Vyberte položky z obou tabulek - obsah vybraných položek se bude zobrazovat ve vazební položce příslušné tabulky. Maximální počet takto zobrazených položek lze nastavit globálně v konfiguraci KEVISu, obvykle se nepoužívá víc položek než tři. 6. V položkách "zobrazené položky z 1. a 2. tabulky" jsou vybrané položky, které se budou zobrazovat ve vazební položce opačné tabulky. 7. Dále máte možnost nastavit integritu vazby, tj. chování návazných záznamů při mazání v provázaných tabulkách. Integrita se nastavuje obousměrně, tj. může být rozdílné chování (mazání) záznamů podle toho, v které tabulce mažete záznam.
Defaultní nastavení (stávající stav) pouze smaže vazby a záznam(y) v druhé tabulce zůstanou. Kaskádní mazání způsobí, že se prochází všechny návazné záznamy a postupně se všechny smažou. Tuto metodu je potřeba důsledně promyslet, protože při nevhodném nastavení Vám smazání jednoho záznamu způsobí vymazání celé řady dalších záznamů a to i v jiných tabulkách, pokud bude všude nastavena tato metoda. Např. v našem příkladu při nevhodném kaskádním mazání z místnosti na budovu by smazání jedné místnosti mohlo způsobit smazání budovy a všech ostatních místností v této budově . Vhodné je toto pouze opačně, kdy rušíte budovu a tím zrušíte všechny místnosti. Restriktivní chování umožňuje smazat pouze záznamy pokud nemají další vazbu. V opačném případě není záznam smazán. Např. v našem příkladu by nebyla z místnosti smazána budova, protože má ještě další místnosti. 8. Stiskněte tlačítko
Výsledek Při přidání nového (nebo editaci stávajícího) záznamu v uživatelské části bude možné přiřadit k záznamu odpovídající obsah vazební položky z druhé tabulky (v tomto případě bude možné přiřadit budově více místností). Vazba bude funkční i "z druhé strany" - z tabulky místností, kde bude možné přiřadit ke každé místnosti (nebo žádnou) budovu.
Budeme-li chtít později vytvořit další vazby mezi tabulkami, musíme vytvořit další položky typu "vazba" v obou tabulkách a postupovat stejným způsobem.
Tímto způsobem lze navázat i položky tabulek z různých evidencí. Takto je tedy možné navázat jednu tabulku i do více evidencí a použít ji tak jako vícehodnotový číselník. Např. tabulku zaměstnanců lze takto postupně navázat do telefonního seznamu, seznamu kanceláří, evidenci služebních aut apod. Vzhled zobrazení vazeb je možné ovlivnit v konfiguraci aplikace. Níže uvedené parametry umožní zkrátit popisy vazeb a zpřehlední se tabulky. Pro vzhled vazeb slouží parametry:
Poznámka Při tvorbě vazeb nejsou z hlediska uživatele důležité názvy položek, ale jejich popis, který se zobrazuje v uživatelské části. Na výše uvedeném příkladu se používají popisy Výtah a Obsluha výtahu. |